Гельнгаузен: місто імператора Барбаросси

Гельнгаузен: місто імператора Барбаросси

Гельнгаузен — місто і столиця району Майн-Кінціг у Гессені, Німеччина. Воно розташоване приблизно в 40 км на схід від Франкфурта-на-Майні, між горами Фогельсберг і областю Шпессар на річці Кінціг. У Гельнгаузені проживає близько 22 000 жителів.

Гельнгаузен був заснований королем Німеччини й імператором Священної Римської імперії Фрідріхом I Барбароссою в 1170 році, тому місто прозвали «Барбароссаштадтом» (Barbarossastadt). Це місце було вибрано для побудови міста завдяки його зручному розташуванню — воно знаходилося на перетині імперської дороги Віа Регнія між Франкфуртом і Лейпцигом і кількома іншими великими торговельними шляхами.

Спочатку Гельнгаузен складався з трьох сіл, з’єднаних вулицями й оточених стіною. Згодом Гельнгаузен отримав міські привілеї, а на острові річки Кінціг на південний схід від міста був зведений Імператорський палац. Щодо точної дати початку будівництва палацу в істориків усе ще немає єдиної точки зору. Диспут ведеться навколо питання, чи існувала будівля палацу за кілька років до офіційного заснування міста в 1170 році, або ж це був інший палац, що належав графам Селболд-Гельнгаузен.

На сьогодні Імператорський палац у Гельнгаузені вважається найбільш добре збереженим імператорським палацом тієї епохи. Палац належить землі Гессен і управляється адміністрацією державних замків і садів Гессена. Палац відкритий для відвідувань, плата за вхід становить 3,50 євро. З березня до жовтня Імператорський палац відкритий з 10 ранку до 5 вечора, щодня крім понеділка. У зимовий час палац закривається на годину раніше.

Імператорський палац у Гельнгаузені

Імператорський палац у Гельнгаузені

Вид на місто зі стін Імператорського палацу:

Вид на місто зі стін Імператорського палацу

Над старою частиною міста височіє Церква Св. Марії (Marienkirche), яка вважається найбільш пізнаваною пам’яткою Гельнгаузена. Шестиповерхова західна вежа церкви виконана в романському стилі, а восьмикутна вежа і східні вежі — у готичному. Церква була побудована з місцевого пісковика в період між 1170 і 1250 роками абатством Селболд замість старої каплиці 1100 року побудови.

Церква Св. Марії (Marienkirche)

Навпроти західного крила церкви встановлена ​​цікава скульптура, присвячена Елізабет Страпп, вдові священика, яка була жертвою переслідування відьом у Гельнгаузені в 1599 році. Скульптура була встановлена ​​через 400 років після її смерті, в 1999 році.

Про полювання на відьом у Гельнгаузені нагадує не тільки цей пам’ятник. У місті збереглася вежа Der Hexenturm, що перекладається як «Вежа Відьми». Вежа була побудована між 1447 і 1478 роками під час гуситських воєн, щоби захистити місто від нападу радикального крила гуситів — таборитів. Загальна висота вежі становить 24 метри, а діаметр 9 метрів. Кругла загострена верхівка вежі схожа на відьомський ковпак. За часів полювання на відьом у башті тримали жінок, підозрюваних у чаклунстві, звідси й пішла назва «Вежа Відьми». На «Вежі Відьми» встановлено меморіальну дошку в пам’ять про тих, хто став жертвою під час полювання на відьом у період між 1574 і 1633 роками.

У Гельнгаузені є також кілька інших веж. У 1220 року навколо Гельнгаузена була побудована перша кам’яна міська стіна, яка була посилена квадратними вежами. Стіни веж, звернені в бік від міста, повністю викладені з каменю, а протилежні сторони, звернені до міста, для зменшення витрат були обшиті деревом.

Вежа у Гельнгаузені

Вежа у Гельнгаузені

Крім імператора Барбаросси в Гельнгаузені жили ще кілька цікавих людей. Тут народився німецький письменник Ганс Якоб Крістофель фон Гріммельзгаузен, автор крутійського роману «Сімпліций Сімпліциссімус». Також тут народився фізик і винахідник Йоганн Філіпп Рейс, який першим у 1860 році сконструював електричний телефон. Бронзовий бюст Рейсу встановлений на площі Унтермаркт.

Площа Унтермаркт, оточена фахверковими будинками, є прекрасним місцем, щоби відпочити й перекусити. Тут є кілька затишних кав’ярень і винних таверн. Також звідси починається пішохідна торгова вулиця Ланггассе.

Площа Унтермаркт

Площа Унтермаркт

Поруч розташована інша головна площа Гельнгаузена, Обермаркт, на якій розташована будівля міської ратуші. Спочатку в цій будівлі розташовувався критий ринок, а з XVI століття воно вже стало використовуватися для ратуші.

Будівля міської ратуші

З інших цікавих будівель Гельнгаузена насамперед варто назвати романський будинок XII століття й готичний будинок XIV століття, ці будівлі вважаються найстарішими фахверковими будинками на землі Гессен.

Щоб отримати максимум вражень від відвідування Гельнгаузена, приїжджайте сюди в середині жовтня. Щороку в другій вікенд жовтня в Гельнгаузені проводиться фестиваль під назвою Der Schelmenmarkt, що можна перекласти як «Ярмарок негідників». Der Schelmenmarkt є найбільшим фестивалем долини Кінціг. Починається фестиваль у п’ятницю на центральній площі міста, а закінчується в понеділок увечері традиційним фейєрверком.

Як дістатися до Гельнгаузена

У 45 км від Гельнгаузена розташований Франкфурт, у якому є міжнародний аеропорт. З Франкфурта до Гельнгаузена можна дістатися автомобілем по шосе A66 і A3 або по шосе A66 і L3008. Також можна дістатися поїздом — щогодини з Франкфурта відправляється потяг до Фульди, який проходить саме через Гельнгаузен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.