Бесалу: острівець середньовіччя в серці Каталонії

Бесалу: острівець середньовіччя в серці Каталонії

Якщо ви плануєте подорож до Каталонії і вибираєте цікаві місця для відвідування, зверніть увагу на невелике містечко Бесалу в провінції Жирона. Особливо якщо ви любите історію. Бесалу є одним із найбільш добре збережених середньовічних міст Каталонії.

Бесалу розташоване в 40 кілометрах від Жирони, на краю вулканічної зони природного заповідника Ла Гарочча.

Назва Besalú походить від латинського Bisuldunum, що означає «форт на горі між двома річками». На початку своєї історії місто належало по черзі римським, вестготським і мусульманським правителям. У X столітті місто стало столицею графства Бесалу, територія якого була приблизно такого ж розміру, як і нинішня Гарроча. Графом Бесалу був Вільфред I Волохатий, з ім’ям якого пов’язують створення Каталонії як самостійної області. У 1111 року місто перейшло під контроль Барселони.

Головною родзинкою міста є середньовічний кам’яний міст над річкою Флювія, який будувався й перебудовувався протягом XI-XIV століть. Міст складається із семи аркових прольотів і двох веж із важкими опускними ґратами. Особливо ефектно міст виглядає у вечірній час — на тлі нічного неба, освітлений прожекторами.

Міст у Бесалу:

Міст у Бесалу

Міст у Бесалу

Міст у Бесалу

Вид на місто з моста:

Вид на місто з моста

Вид на місто з моста

Візит до міста починається з переходу по кам’яному мосту. Варто вам тільки ступити на нього, як ви тут же немов переноситеся до епохи середньовіччя. Ці враження посилюються, коли ви проходите крізь міські ворота й опиняєтеся в лабіринті мощених вузьких вуличок старої частини міста.

Відразу від моста починаються вулиці древнього єврейського кварталу. Тут розташовані мікви — лазні, які використовувалися для єврейських ритуальних обмивань. Більшу частину часу мікви зачинені, щоб їх відвідати, потрібно звертатися до місцевого туристичного офіса.

Вулиця Каррер-дель-Понт-Велл веде від моста до міської площі Пласа-Майор, яка була центром середньовічного міста. Тут розташована одна з визначних міських пам’яток — Королівський суд (La Cúria Reial). Королівський суд являє собою триповерхову будівлю, побудовану наприкінці XIII — на початку XIV століття. Протягом довгого часу в ній жили єврейські і християнські родини. У другій половині XIV століття будівля перейшла до Бернава Кавалле, королівського прокурора. Зараз на першому поверсі будівлі розташований культурний центр, у якому можна ознайомитися з історією міста. Також на третьому поверсі відкрита для відвідувань готична кімната з чудовими арками й дерев’яними панелями XIV століття.

Трохи далі по вулиці розташований госпіталь Св. Юлії (Sant Julià de Besalú L’església-Hospital). Госпіталь був заснований графами Бесалу в XII столітті і використовувався для розміщення християнських паломників. У будівлі госпіталю незвичайний фасад із шістьма арками над входом і з чотирма капітелями, на трьох із яких зображені фігури тварин. На початку XX століття будівля госпіталю використовувалася як лікарня, сьогодні ж у ній розміщується культурний центр.

Поруч із госпіталем розташований Монастир Сант-Пере-де-Бесалу. Монастир був заснований у 977 році графом Бісбе Міро. Зовні будівля монастиря нагадує фортечну споруду. ЇЇ характерною особливістю є довгий коридор, який у середні століття використовувався для розміщення паломників.

Будівля монастиря:

Монастир Сант-Пере-де-Бесалу

На площі Пласа-дель-Прат-де-Сант-Пере (Plaça del Prat de Sant Pere) розташований Будинок Корнелла (Casa Cornella) — середньовічний садибний будинок із надвірними будівлями і стайнями. Ця будова є одним із кращих зразків романської архітектури Каталонії.

Тут же, на площі, розташований Музей мініатюр Micromundi, створений ювеліром і колекціонером творів мистецтва Луїсом Каррерасом. Експозиція музею складається з трьох розділів. У першому представлені мініатюри, які можна побачити неозброєним оком, у другому — мініатюри, які можна побачити за допомогою збільшувального скла, і в третьому — мініатюри, які можна побачити тільки за допомогою мікроскопа.

Гуляючи містом, обов’язково відвідайте сувенірні лавки. Тут можна зустріти виготовлені місцевими майстрами вироби з металу, ковані вироби, красиву кераміку, плетені кошики. Навіть якщо не плануєте нічого купувати — усе одно завітайте, там є на що подивитися.

Бесалу досить маленьке місто, його можна обійти менш ніж за годину, але поспішати не варто. Тут усе сприяє неспішним прогулянкам в атмосфері справжнього середньовіччя. Дотримуючись центру, можна блукати невеликими мощеними бруківкою провулками, натикаючись час від часу на затишну кав’ярню, цікавий музей або сувенірну лавку.

Коли їхати

Найбільш вдалим часом для відвідування Бесалу є початок вересня. У перший вікенд вересня в Бесалу відбувається середньовічний фестиваль із лицарськими турнірами, конкурсами та середньовічною музикою. Протягом трьох днів, поки триває фестиваль, у місті панує незабутня атмосфера. Фестиваль є одним із найбільш важливих і відвідуваних заходів міста. І потрапити на нього не так просто — квитки потрібно бронювати за півроку!

Наприкінці листопада — на початку грудня в Бесалу проходить Ярмарок Ратафія. Тисячі людей з’їжджаються до Бесалу, щоби скуштувати унікальної, ароматної ратафії — місцевого різновиду лікеру.

Як дістатися до Бесалу

З центру Барселони до Бесалу ходить автобус, відправлення чотири рази на день. Дорога займає 1 годину 40 хвилин. Звичайний квиток в один бік коштує 15,40 євро.

З Жирони до Бесалу також можна дістатися автобусом. Автобус відправляється від залізничного вокзалу Жирони чотири рази на день. Квиток в один бік коштує 4,7 євро.

Поїздка на таксі з Жирони до Бесалу коштуватиме від 40 євро.

Ще один варіант потрапити до Бесалу — доїхати на взятому на прокат автомобілі. Їхати потрібно по шосе C-66 або N-260.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.