10 цікавих фактів про вулкан Ейяф’ятлайокютль

10 цікавих фактів про вулкан Ейяф’ятлайокютль

Ісландський вулкан Ейяф’ятлайокютль, про існування якого раніше більшість людей і не підозрювала, навесні 2010 року на деякий час став темою номер один європейських і світових ЗМІ. У результаті виверження вулкана до повітря потрапила величезна кількість попелу, що призвело до скасування десятків тисяч авіарейсів і закриття аеропортів.

Ми зібрали для вас 10 найцікавіших фактів про цей мальовничий вулкан, який тепер став однією з популярних пам’яток Ісландії.

1. Американські лінгвісти встановили, що на Землі проживає приблизно 320 тисяч осіб, які здатні правильно вимовити назву вулкана Ейяф’ятлайокютль. Більша частина з них проживає в Ісландії.

2. Незвична назва вулкана, яку важко вимовити, складається з трьох частин, які переводяться як «острів», «гори» й «льодовик».

3. Південний схил вулкана кілька тисяч років тому був частиною берегової лінії Ісландії, однак море відступило, і тепер відстань від вулкана до берегової лінії становить приблизно 5 кілометрів.

4. Між виверженнями вулкана Ейяф’ятлайокютль зазвичай проходить кілька століть — останні виверження відбувалися в 920, 1612, 1821 і 2010 роках.

5. Передостаннє виверження вулкана, яке почалося в 1821 році, тривало два роки. Наслідки того виверження настільки вплинули на клімат у Європі, що були навіть побоювання, що може повторитися «рік без літа» — влітку 1816 року в багатьох країнах Північної півкулі спостерігалися аномальні холоди, викликані виверженням індонезійського вулкана Тамбора.

6. У 25 кілометрах від вулкана Ейяф’ятлайокютль розташований вулкан Катла. Раніше виверження Ейяф’ятлайокютля завжди супроводжувалися виверженням Катли, але у 2010 році цього не сталося.

7. За шкалою вулканічної активності (VEI), яка характеризує силу виверження вулкана й може мати значення від 0 до 8, вулкан Ейяф’ятлайокютль має показник 4. Для порівняння: виверження вулкана з показником VEI 6 балів може призвести до настання суттєвого похолодання на всій планеті.

8. Виверження вулкана Ейяф’ятлайокютль у 2010 році призвело до скасування понад 60 тисяч авіарейсів. Майже всі великі аеропорти Європи були закриті на кілька днів. Це була найсерйозніша зміна в графіку повітряного руху в Європі з часів Другої світової війни.

9. Вершина вулкана вкрита 200-метровим шаром льоду. Крижана шапка вулкана Ейяф’ятлайокютль — одна з найменших в Ісландії, вона займає площу приблизно 100 квадратних кілометрів.

10. У 2010 році біля вулкана Ейяф’ятлайокютль проходили зйомки одного з епізодів телешоу Top Gear. Ведучий програми Джеймс Мей піднімався на вершину вулкана на автомобілі Toyota Hilux всього за кілька годин до початку виверження.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.